Национальный цифровой ресурс Руконт - межотраслевая электронная библиотека (ЭБС) на базе технологии Контекстум (всего произведений: 634620)
Контекстум
.
Грани  / № 179 1996

Рассказы (290,00 руб.)

0   0
Первый авторКарпец Владимир
Страниц63
ID374653
АннотацияВ данной статье, приведено 4 рассказа: "Волчье золото", "Дон Гуан из Николо-Мединцева", "Та Ната", "Памяти друга".
Карпец, В. Рассказы / В. Карпец // Грани .— 1996 .— № 179 .— С. 31-93 .— URL: https://rucont.ru/efd/374653 (дата обращения: 19.04.2024)

Предпросмотр (выдержки из произведения)

Среднерослый сосняк-пол уборок, кое-где старые, похожие на волчьи скелеты, обгорелые стволы да сухие бугры. <...> Первый царь бе Путамир от горы же Мира род и путь его. <...> Яко вылазнша из пучины морстей диво дивное зверь лют полконь глаголемый и рече жене гласом человечестим: Лз Есмь Власомир сын Давида царя н Матери Сырой земли. <...> И не зна жена како отвещати и ста яко столп и поя ю полконь. <...> И рече ей полконь: вси людие во греесх зачинают и во гресех рождают. <...> Ткеи ныне к тому своему да воэляжеши в нощь сию с мужем своим, По девяти месяцем роднши сына имя же ему на ре щи Путнмир яко на горе Мира аз есмь царь велнй не полконь. но муж красен зело. <...> Гора же Мира сияет незримо на месте идеже ныне полунощь а прежде бе свет незаходим Посему глаголеша Си ян-гора в человецех же рекома Сион. <...> И даде старец Хладореку вина забвения испити и забы Хладорек кий бе отец его и род отца его да не соблазнятся людне о коре ни сем Токмо звася Хладорек Нутимировнч Царне же наши истинни суть Путимировичи инии бо своею волею токмо царствуют. <...> По смерти же Хладомира разделиша сынове его царство трикраты и четырекраты и живяшс кийждо во уделе своем и быша лениви и блудни И знаша то людне тайнии и спальницы к целовальницы и прочий от простаго званиа иже ненавндеша корень Путимиров н положиша извести его. <...> В то лето пря бысть в срединном мире, людне бо поку36 шашася Долгоборода младенца царственного убити. <...> Егда же люди тайнн иродовым подобием в ясли влазнша, влете бо орел и Долгоборода вое хите на гору Мира жива и там о старцы чюднии питаша его медом н млеком и речами чюдними И иозна корень рода Путимирова. <...> Прииде же Долгобород в меру возраста царе к а и начаше срединный мир воеватн и людие познаша с ю царя. <...> И нде в царствующий град Китай и седе на престол отец своих и отец отец. <...> И три воры <...>